Okolie a aktivity

Strediská, zaujímavosti a čo musíte vidieť

Príroda

Vysoké tatry

Vysoké Tatry sú najvyššie pohorie na Slovensku a Poľsku. Sú jediným horstvom v týchto štátoch s alpským charaktrerom. Rozprestierajú sa na 341 km2. Od juhu je pohorie ohraničené Podtatranskou kotlinou, na severe susedí so Spišskou Magurou. Západnú hranicu tvorí Kôprová dolina oddeľujúca Vysoké Tatry od Západných Tatier. Východ je ohraničený masívom Belianskych Tatier, ktoré sú nižšie ako Vysoké Tatry.

Medzi turisticky dostupné vrcholy slovenskej časti Tatier patrí napríklad Svinica (2301 m), Rysy (2503 m), Kriváň (2495 m), Kôprovský štít (2636 m), Jahňací štít (2230 m).

Vysoké Tatry sa radia k dvom úmoriam – baltskému a čiernomorskému. Prameň tu majú niektoré významné rieky ako  napríklad Váh. Vo väčšine dolín sa nachádzajú ľadovcové jazerá a plesá. Vo Vysokých Tatrách môžeme nájsť až 120 plies. Najznámejšie sú Veľké Hincovo pleso, Štrbské pleso, Popradské pleso, Morskie oko.

Príroda

Štrbské pleso

Vila EMA - Štrbské pleso 15,3 km

Lákalo aj filmárov. Jazero má neuveriteľnú atmosféru, ktorú musíte zažiť. Je to najvyššie položená tatranská osada (1 350m) s moderným areálom zimných športov, ktoré ponúka v súčasnosti celoročné atrakcie pre všetky vekové kategórie.

Štrbské Pleso patrí počas celého roka k najvyhľadávanejším lyžiarskym a turistickým centrám vo Vysokých Tatrách.
Je známe najmä svojimi možnosťami lyžovania pre všetkých lyžiarov a milovníkov zimných športov, ktorí vyžadujú kvalitné a dlhé zjazdovky s ľahkou dostupnosťou. Okrem lyžiarskych zjazdoviek sú k dispozícii aj upravené bežkárske trate v okolí, v dĺžke niekoľkých kilometrov.

V lete priťahuje množstvo turistov, ktorí hľadajú možnosti na turistiku a prechádzky po okolitých tatranských štítoch. Veď cesta k hociktorému tatranskému plesu alebo na vysoký štít tatranskej hory nikdy nestráca na svojej príťažlivosti.

Zaujímavosti

Jazerá lásky

Romantické chvíle na hladine jazera Štrbského plesa umocníte aj pri Jazierkach lásky. Tieto staré rybníky sú pokojným miestom vhodným na meditáciu a ponorenie sa do seba. Nachádzajú sa asi 300 metrov vzdušnou čiarou od Štrbského plesa.

Turistika

Morskie Oko

Vila EMA - Morskie Oko 16,7 km

Morské oko je najväčšie pleso vo Vysokých Tatrách, leží na poľskej strane Tatier pod štítom Rysy. Leží vo výške 1 395,4 m n. m.. Pleso je ľadovcového pôvodu. Okolité štíty sa týčia do výšky 1000 metrov nad hladinou plesa. Od plesa je výhľad na Mengusovské štíty s Veľkým Mengusovským štítom (2 431,5 m n. m.), Nižný (2 098,1 m n. m.) a Vyšný Žabí štít (2 262,8 m n. m.), Rysy (2 499 m n. m.), najvyšší vrchol poľských Tatier a Mních (2 068 m n. m.).

Rozloha plesa je 34,93 ha, najväčšia hĺbka 50,8 m, dĺžka brehovej čiary 2 613 m; dĺžka plesa je okolo 862 m a šírka 566 m. Pri brehu je dno pokryté kameňmi, v strede štrkom. Okolo plesa rastú prevažne borovice, ale aj listnaté stromy (jarabina, breza). Morské oko sa skôr nazývalo aj Rybie pleso, vzhľadom na jeho prirodzené zarybnenie, čo nie je u tatranských plies zvyčajné. Pomenovanie Morské oko je zviazané so starou legendou, podľa ktorej bolo pleso pod zemou spojené s morom.

Turistika

Starý Smokovec - Hrebienok

Vila EMA - Starý Smokovec - Hrebienok 4,2 km

Hrebienok (1285m) je atraktívnym cieľom návštevníkov Vysokých Tatier. Najstaršie turistické centrum Starý Smokovec je dopravným uzlom mesta Vysoké Tatry. Osada je odbočkou na Hrebienok – východiskový bod mnohých turistických trás. Vyvezte sa pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca do výšky 1 272 m.n.m. a zažite pocit, ktorý mala aj anglická kráľovná Alžbeta pri návšteve Vysokých Tatier. Prepravte sa pohodlne za 7 minút a prekonajte výškový rozdiel 255 m.n.m. Hrebienok je turistickým strediskom výstupov do Veľkej a Malej Studenej doliny alebo na Slavkovský štít. Načerpať sily po túre môžete v Snack bare na Hrebienku. Toto obľúbené miesto sa nachádza v budove pozemnej lanovky. Ideálne miesto stretnutia pre celú rodinu vám bude tak povediac „po ruke“ či už pri nastupovaní alebo vystupovaní z pozemnej lanovky.

Turistika

Lomnický štít

Vila EMA - Lomnický štít 9,1 km

Vyvezte sa kabínovou lanovkou zo stanice v Tatranskej Lomnici až na Lomnický štít a prekonajte spolu výškový rozdiel 1 700 metrov, s hlavou v oblakoch tak budete o pár minút v neuveriteľných  2 632 metroch nad morom.

 Vyššie v Tatrách už môžete len na Gerlachovský štít s horským vodcom, ale nepôjde to tak rýchlo a komfortne. Ak ste s deťmi, na Skalnatom plese sa určite potešia Svištej krajinke. Putujte s nimi a spoznávajte prírodu v piatom stupni ochrany hravou formou. Ak vychytáte nádherné počasie, z vrcholu Lomnického štítu dovidíte až na vzdialenosť 350 km na rakúske Alpy!

Dať si obed na Lomnickom štíte? Prečo nie! V štýlovej kaviarni Dedo si vychutnáte na terase kávu alebo špeciality talianskej kuchyne. Blízkosť hviezd v romantickom prostredí Lomnického štítu, môžete prežívať v jeho apartmáne a s raňajkami na Skalnatom plese. Ale objednať sa treba už dnes.

Atrakcie

Tatranská Lomnica

Vila EMA - Tatranská Lomnica - Skalnaté Pleso 9 km

Tatranská Lomnica je najvyššie položené lyžiarske stredisko na Slovensku. Na úpätí Lomnického štítu sú upravované terény až do nadmorskej výšky 2196 m. Stredisko ponúka najväčšie prevýšenie na Slovensku (1308 m) a podľa vlastných meraní OnTheSnow tiež najdlhšiu zjazdovku na Slovensku (5500 m).

Celková dĺžka zjazdoviek v stredisku presahuje 12 km. Zjazdovky na Štarte a Bukovej hore v blízkosti záchytného parkoviska sú ľahké. Obsluhujú ich dve expresné sedačky s bublinami a jedna 4-miestna kabínková lanovka.

Vyššie položené Čučoriedky sa vyznačujú širokými červenými svahmi so 4-sedačkou. Nad Čučoriedkami leží Generál, ktorý prešiel v roku 2013 rekonštrukciou a ponúka stredne ťažké zjazdovky obsluhované novou 15-kabínkovou lanovkou. Najvyššie položené terény sú v Lomnickom sedle a ponúkajú veľký sklon, impozantné výhľady a 2-sedačku. V Lomnickom sedle sa lyžuje na prírodnom snehu.Súčasťou strediska je detský park Maxiland, funpark, tri bežecké trate v celkovej dĺžke takmer 25 km, lyžiarska škola, požičovňa a servis.

Atrakcie

Aquapark

Vila EMA - AquaCity Poprad 7,4 km

AquaCity Poprad je aquapark s celoročnou prevádzkou. Areál je priamo v meste Poprad v tesnej blízkosti Vysokých Tatier. Jednoducho vodný raj pod Tatrami.  Jedinečnosť AquaCity spočíva vo využívaní voľne dostupných prírodných energetických zdrojov, ktoré zabezpečujú teplo a energiu pre hotely, vodný park, reštauráciu, bary, fitnescentrá a konferenčné priestory strediska. AquaCity je centrom zábavy a oddychu. Od chvíle, keď vstúpite do moderných budov strediska s očarujúcim dizajnom, máte vďaka skvelému vybaveniu možnosť dopriať si služby tej najvyššej kvality vo voľnom čase.